Jak budować dla dwóch rodzin?

Zamieszkiwanie dwóch czy trzech pokoleń pod jednym dachem może stwarzać wiele problemów i konfliktów. Tych kłopotów nie ma, gdy każda rodzina ma wydzieloną własną przestrzeń, gdzie może zachować prywatność. Pomieszczenia użytkowane przez jedną rodzinę stanowią odrębne mieszkanie, często z osobnym wejściem. Niektóre projekty przewidują jedno wejście, ale do wspólnego użytku jest tylko hol czy klatka schodowa.

Domy dwurodzinne – nie tylko dla bliźniaków

Domy dwurodzinne mają różne rozwiązania funkcjonalne. Zwykle kojarzymy je z tzw. „bliźniakami”, czyli budynkami, złożonymi z dwóch identycznych części, z osobnymi wejściami. W obydwu częściach znajdują się identyczne mieszkania, tyle że w odbiciu lustrzanym. Na budowę takiego domu decydują się blisko spokrewnione rodziny, np. rodzeństwo czy dorosłe dziecko ze swoją rodziną oraz jego starsi rodzice. Co więcej, taką inwestycję realizują też osoby zaprzyjaźnione czy tylko znajome, bo budowa „bliźniaka” jest tańsza niż budowa domu jednorodzinnego. Poza tym pod budowę można wykorzystać dwie sąsiadujące, a wąskie działki.

Domy – bliźniaki budują też developerzy, którzy odsprzedają je dwóm nabywcom nawet nieznającym się. Dla nabywców kupno połowy domu jest opłacalne, bo kosztuje mniej niż dom jednorodzinny o tej samej powierzchni.

Inne rodzaje domów dwurodzinnych

Jeśli dwie rodziny mają różne potrzeby mieszkaniowe i nie potrzebują takiego samego metrażu, wówczas mogą decydować się na inne rozwiązania niż budowa bliźniaka złożonego z identycznych połówek. Warto więc zainteresować się następującymi projektami domów dwurodzinnych:

  • projekty domów z tzw. senioratką, czyli z mniejszą dobudówką do bryły głównego budynku; z osobnym wejściem i samodzielnym lokalem ze wszystkimi niezbędnymi pomieszczeniami,
  • projekty domów piętrowych lub parterowych z użytkowym poddaszem, gdzie na każdej kondygnacji znajduje się odrębne mieszkanie; wspólna jest klatka schodowa;
  • projekty domów piętrowych lub parterowych z użytkowym poddaszem, gdzie na parterze znajdują się dwa mieszkania, z których jedno stanowi całość, a drugie jest powiększone o pomieszczenia na wyższej kondygnacji.

Domy dwurodzinne z senioratką to ciekawa propozycja dla osób, które chcą prowadzić np. gabinet lekarski. Usługi w oddzielnym lokalu nie kolidują z życiem rodziny.