W architekturze – jak wszędzie – mody przychodzą i odchodzą. Obecnie w budownictwie jednorodzinnym obserwuje się rozmaitość form i stylów, z przewagą domów tradycyjnych, nawiązujących do stylu dawnych dworków ziemiańskich. Jednak w biurach architektonicznych daje się zauważyć, iż projekty domów nowoczesnych wzbudzają zainteresowanie coraz większej liczby inwestorów.
Czy styl „dworkowy” może być nowoczesny?
Wydaje się, iż tradycyjny szlachecki dworek nie może mieć nic wspólnego z nowoczesnością, podobnie jak wiejska chata. Nic bardziej mylnego. Bryła budynku to tylko fasada, za którą można ukryć to, co jest nowoczesne, a więc energooszczędny system grzewczy, wykorzystujący odnawialne źródła energii (np. biomasę, ciepło pochodzące z gruntu) czy dobrą wentylację z odzyskiem ciepła. Nowoczesność polega także na:
- zastosowaniu energooszczędnych materiałów budowlanych,
- wykorzystaniu dobrej jakości stolarki okiennej i drzwiowej,
- ocieplaniu ścian stropów i podłóg,
- zamontowaniu wentylacji z odzyskiem ciepła.
W efekcie taki dom jest tani w eksploatacji, mimo rosnących stale cen energii, oraz oszczędzający naturalne zasoby Ziemi. Dom energooszczędny może przypominać dworek, może być podobny do tradycyjnego wiejskiego domu czy podmiejskiej willi. To nie ma znaczenia. W projektach domów nowoczesnych odnajdziemy wszystkie style.
Dom nowoczesny także na zewnątrz
Dla inwestorów, którzy całkiem chcą się odciąć od tradycji, architekci proponują projekty domów nowoczesnych charakteryzujących się dużą oryginalnością. Pewne elementy są stałe:
- prosta bryła,
- płaski dach,
- duże przeszklenia,
- kontrastowość w łączeniu materiałów,
- dekoracyjne elewacje,
- przestronne pomieszczenia, dużo światła.
Takie domy są zawsze wygodne i funkcjonalne, chociaż w wielu przypadkach zaskakujące kreatywnością projektanta. Są odpowiedzią na potrzeby środowiska przyrodniczego domagającego się ochrony a także potrzeby inwestorów, którzy chcą mieszkać komfortowo, a jednocześnie oszczędnie.