Projekty domów wielorodzinnych

Naprawdę nie wszyscy ludzie chcą mieszkać w domach jednorodzinnych czy nawet w ekskluzywnych willach. Nie brakuje też miłośników mieszkań w budownictwie wielorodzinnym. Zarówno jedna jak i druga opcja ma wady i zalety.

Domy wielorodzinne – więcej niż blok

Projekty domów wielorodzinnych, jakie obecnie oferują bura projektowe, w niczym nie przypominają budownictwa z wielkiej płyty, jakim uszczęśliwiano nas przez kilkadziesiąt lat.  Są to gustowne budynki o różnorodnych rozwiązaniach architektonicznych, z dekoracyjną elewacją, dlatego współczesne „blokowiska” są ładne i stylowe. Obok dużych bloków stoją niższe budynki o kilku – kilkunastu mieszkaniach. Jako że działki w miastach są drogie, wykorzystuje się wolne miejsca do zabudowy. Stawia się tam niewielkie i niewysokie bloki zwane plombami. Ich zaletą jest lokalizacja na ternach dobrze zagospodarowanych, bogatych w infrastrukturę miejską.  Bez względu jednak na lokalizację mieszkania w blokach, czasem zwanych apartamentowcami, mają wiele zalet. Są to:

  • wysoki standard wykończenia, zarówno mieszkań jak i klatek schodowych, korytarzy, holi itp.,
  • duże balkony, a na parterze i najwyższym piętrze – tarasy, (na parterze czasem ogródki),
  • windy w budynkach wyższych niż 2-piętrowe,
  • miejsca postojowe dla samochodów w garażu podziemnym,
  • domofony, ogrodzenie terenu – podniesienie bezpieczeństwa,
  • duży wybór mieszkań, poczynając od jednopokojowych kawalerek po ponad stumetrowe apartamenty,
  • zagospodarowany i zazieleniony teren wokół budynku,
  • plac zabaw i miejsca do odpoczynku w pobliżu bloku.

Zalety mieszkania w budynku wielorodzinnym

Mieszkańcy bloków najbardziej uskarżają się na uciążliwych sąsiadów, których obecność jest słyszalna przez cienkie ściany. Budynki obecnie powstające według projektów domów wielorodzinnych tej wady nie posiadają. Szczelna stolarka i dobrze zabezpieczone ściany wygłuszają hałasy. Lokatorzy kupują mieszkania w takim budownictwie, gdyż właściwie ich obowiązki ograniczają się do płacenia czynszu i dbania o porządek w swoim lokalu. Resztą zajmuje się administracja domu.

A projekty domów wielorodzinnych są na tyle atrakcyjne, że wiele osób zdecydowanie woli kupno mieszkania w takim budynku niż budowę własnego domu.