Projekty domów jednorodzinnych z poddaszem – znajdź pozytywy

Mieszkania w budownictwie wielorodzinnym są bardzo drogie, zwłaszcza w dużych miastach. Nic więc dziwnego, że wiele osób zamiast kupna M-ileś woli nieco dopłacić, kupić działkę i wybudować niewielki domek pod miastem. Wokół większych aglomeracji powstają takie „obwarzanki”, złożone ze skromnych, ale i też okazałych domów. Zapotrzebowanie na domy jednorodzinne jest większe w małych miastach i na wsiach, gdzie budownictwo wielorodzinne jest ograniczone lub wcale nie istnieje. W mniejszych miejscowościach łatwiej jest też o działkę, którą można tanio kupić lub odziedziczyć. Projekty domów jednorodzinnych z poddaszem są najczęściej kupowane przez takich klientów.

Co atrakcyjnego jest w domach jednorodzinnych z poddaszem?

W każdej miejscowości nowo budowane domy to w dużej części budynki parterowe z użytkowym poddaszem. Maja one wiele zalet. Oto niektóre z nich:

-nie wymagają dużej działki, której wymagałby dom parterowy o takiej samej powierzchni,

-jest tańszy w budowie niż dom piętrowy o takiej samej powierzchni, budowę domu można poprowadzić w dwóch etapach: najpierw wykańczany jest parter, gdzie od razu można zamieszkać, a gdy właściciel zgromadzi dodatkową gotówkę, przychodzi czas na zagospodarowanie pomieszczeń na poddaszu,

-jest jasny podział na strefę dzienną (parter) i strefę nocną (poddasze),

-wygodny dom dla rodzin z dorastającymi dziećmi, którym rodzice chcą dać trochę swobody (pokoje na poddaszu nie są pod stałą kontrolą i obserwacją starszego pokolenia).

Poddasze, czyli jak przekuć wady na zalety

O projektach domów jednorodzinnych z poddaszem niektórzy inwestorzy z góry wypowiadają się negatywnie. Są to przeciwnicy skosów. Rzeczywiście, można je uznać za wadę, bo zmniejszają one powierzchnię użytkową. Tak dzieje się, gdy poddasze nie jest właściwie zagospodarowane. Tymczasem w pomieszczeniach ze skosami warto urządzić garderoby, wygodne są też sypialnie, które sprawiają nawet wrażenie bardziej przytulnych niż te „pełnowymiarowe”. By funkcjonalnie zagospodarować wnętrza na poddaszu, warto zlecić wykonanie mebli na zamówienie.

Niektóre projekty domów jednorodzinnych z poddaszem proponują na wyższej kondygnacji belki czy podpory, które warto wyeksponować, nadając wnętrzom oryginalny charakter.

Rzekome wady mogą więc stać się zaletami.