projekty domów energooszczędnych

Projekty domów energooszczędnych – to warto wiedzieć

Od 2021 roku każdy nowo budowany dom ma być energooszczędny. Takie będą wymagania przepisów międzynarodowych. Faktem jest, że takie budynki  podnoszą koszty budowy, jednakże różnice między wydatkami na budowę domu tradycyjnego a ceną domu energooszczędnego z każdym rokiem są coraz mniejsze. Tym bardziej, że projekty domów energooszczędnych proponują rozwiązania, które nie wiążą się z dodatkowymi kosztami.

Odpowiednie usytuowanie budynku względem stron świata

O tym, jak zaoszczędzić na budowie domu, którego także koszy eksploatacji nie będą zanadto drenować kieszeni, trzeba myśleć już o etapie kupowania działki. Najkorzystniejszy wybór to działka położona na południowo-wschodnim stoku. Wówczas można zaoszczędzić na ogrzewaniu do 10% w porównaniu z domem na równinie. Nie każdy jednak może mieszkać na wzgórzu. Dlatego w projektach domów energooszczędnych zwraca się uwagę na takie rozmieszczenie pomieszczeń, by te wnętrza, gdzie spędza się dużo czasu w ciągu dnia (np. salon) oraz te wymagające wyższej temperatury (np. pokój dziecięcy) znajdowały się od strony południowej czy południowo-wschodniej. Wówczas słońce w dużej mierze posłuży do ogrzewania i oświetlenia pomieszczeń.

Ważna bryła budynku

Projekty domów energooszczędnych od razu można poznać. Budynki bowiem charakteryzują się prostotą. Prosta bryła ogranicza straty ciepła. Tak więc takie domy są pozbawione uskoków, wykuszy czy lukarn. Projektanci dbają o to, by stosunek powierzchni ścian zewnętrznych do jego kubatury był jak najmniejszy. Poza tym ściany muszą być wykonane z materiałów o dużej izolacyjności termicznej.

Istotny dach

Najbardziej korzystny z punktu widzenia energooszczędności jest dach jednospadowy zwrócony na północ.  Jego największa powierzchnia jest więc nagrzewana od południa. Wielu inwestorów jednak woli dach dwuspadowy skierowany na południe – północ . Wymagana jest też wysoka termoizolacyjność użytych materiałów.

Stolarka ma znaczenie

Tu wysoka termoizolacyjność to warunek podstawowy. Poza tym przy rozmieszczaniu otworów okiennych bierze się pod uwagę usytuowanie względem stron świata, by maksymalnie wykorzystać energię słoneczną. Duże przeszklenia sytuuje się od strony południowej.