dom z płaskim dachem

Projekty domów z płaskim dachem powracają

„Ale to już było” chciałoby się zanucić, oglądając projekty domów z płaskim dachem. Rzeczywiście, takie dachy wieńczyły budynki z lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Nie miały one najlepszej opinii, domy nazywano klockami. Były ciężkie i nieładne, dziś są przebudowywane. Jednak współcześnie projektowane domy ze stropodachem to budynki nowoczesne, lekkie i ładne.

Czy wszędzie można postawić dom z płaskim dachem?

Projektami domów z płaskim dachem interesuje się coraz więcej inwestorów i to nie tylko dlatego, że zwykle koszt budowy stropodachu jest niższy niż choćby dachu dwuspadowego. Taki dach ma wiele zalet (o czym poniżej). Wiele osób nie chce kontynuować mody na budowę tradycyjnego domu a’la dworek ziemiański. Chce mieć dom nowoczesny, a wyznacznikiem nowoczesnego stylu jest między innymi płaski dach. Jednak nie można postawić takiego domu w każdym miejscu. Trzeba zapoznać się z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego, bo plany być może takiego rozwiązania nie przewidują.

Zalety płaskiego dachu

Do najważniejszych zalety zaliczyć można:

  • niższy koszt budowy,
  • odporność na porywiste wiatry (które mogą zerwać dach wielospadowy, dachu płaskiego nie ruszą),
  • pomieszczenia na górnej kondygnacji (na poddaszu) nie mają skosów, łatwiej je więc zagospodarować,
  • płaską powierzchnię dachu można zagospodarować w charakterze tarasu czy zielonego ogrodu, niektórzy budują na nich baseny.

Wady płaskiego dachu

Jest tylko jedna wada: przy obfitych opadach śniegu należy je odśnieżać. Mają, co prawda, wysoką wytrzymałość, ale gdy śnieg lodowacieje i zbiera się w dużych ilościach, należy go usunąć.

Poza tym, jeśli pokrycie dachu jest z niskiej jakości materiału, np. z papy, trzeba je często konserwować. Materiały pokryciowe wysokiej jakości konserwacji nie potrzebują.

Projekty domów z płaskim dachem to coraz częstsza oferta biur architektonicznych, wraca bowiem moda na prostotę, minimalizm i bezpretensjonalność.