projekty domów bez garażu

Projekty domów bez garażu – czy to dobry pomysł?

Garaż lub przynajmniej bezpieczne miejsce postojowe potrzebne jest każdej rodzinie. Dlatego wielu inwestorów buduje domy z garażem usytuowanym w bryle budynku. Jest to duża wygoda dla kierowcy i użytkowników pojazdów. Jednak duża część klientów biur projektowych woli projekty domów bez garażu.

 

Dlaczego dom bez garażu?

Na pewno jest wiele powodów, dla których ludzie nie chcą trzymać samochodu pod podłogą sypialni. Należą do nich z pewnością takie czynniki jak:

  • obawa, że do wnętrza pomieszczeń mieszkalnych przedostaną się opary i zapach benzyny,
  • domowników będzie drażnić hałas uruchamianego silnika, zwłaszcza wczesnym rankiem,
  • przekonanie, że duże drzwi garażowe zakłócą harmonię budynku,
  • zmniejszenie części mieszkalnej budynku.  

Projektami domów bez garażu nie są zainteresowani zwłaszcza ci inwestorzy, którzy planują wybudować stosunkowo tani dom o niewielkiej powierzchni, oraz posiadacze dużych działek, gdzie jest sporo miejsca nie tylko na ogród, ale i na postawienie garażu wolno stojącego, nawet kilkustanowiskowego.

 

Jaka jest alternatywa wobec domu bez garażu?

Niemal już nie ma rodzin nieposiadających samochodu. Te, które nie mają dwuśladu, zwykle wcześniej czy później planują jego kupno. Zwłaszcza, gdy dom znajduje się poza miastem. Tak więc myśląc perspektywicznie, już na etapie planowania budowy domu, trzeba wziąć pod uwagę budowę garażu. Jeśli nie w bryle budynku, to garaż wolnostojący. Ewentualnie w przyszłości dobudować garaż do ściany budynku mieszkalnego lub gospodarczego. Niektórzy ograniczają się do wybudowania wiaty albo zostawiają auto „pod chmurką”. Jednak solidny garaż stanowi najlepsze zabezpieczenie pojazdu przed złodziejami i niekorzystnymi warunkami klimatycznymi.

Garaż nie w domu, ale w jego pobliżu to dobre wyjście. Nie wszystkich to zadowala ze względu na brak pełnego komfortu, jednakże projekty domów bez garażu cieszą się sporym zainteresowaniem inwestorów.