Dom parterowy, piętrowy czy z poddaszem? Przeczytaj, zanim zdecydujesz!

Wielu inwestorów wyobrażając sobie wolnostojący dom, myśli o tradycyjnym, dworkowym stylu i dwóch kondygnacjach połączonych schodami. Możesz zdecydować się na użytkowe poddasze lub dwa w pełni funkcjonalne piętra pozbawione skosów dachu. Alternatywą są domy parterowe, które wydają się mieć coraz więcej zwolenników. Dowiedz się, które rozwiązanie będzie najlepsze dla Ciebie i Twojej rodziny!

Domy parterowe

Projekty domów parterowych cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Powodem jest przede wszystkim prosta konstrukcja i łatwość ocieplenia, a także funkcjonalność. Parterowe domy, dzięki eliminacji schodów prowadzących na piętro, są idealne dla:

  • rodzin z małymi dziećmi,
  • osób starszych,
  • osób z ograniczeniami w poruszaniu się.

Stwarzają też większą swobodę podziału i aranżacji wnętrz. Niektóre z projektów umożliwiają rozbudowę o kolejne piętro, dzięki czemu są idealne dla niezdecydowanych. Wadą może być konieczność zakupu dość rozległej działki ze względu na dużą powierzchnię zabudowy oraz duża powierzchnia fundamentów i dachu.

Domy z poddaszem użytkowym

Tego typu projekty domów są najpopularniejsze. Atutem jest mniejsza powierzchnia zabudowy, co pozwala na budowę na mniejszej działce. Koszt wykonania schodów i solidnych stropów powoduje jednak, że w ostatecznym rozrachunku taki budynek może być droższy niż dom parterowy o podobnej powierzchni użytkowej. Skosy dachu mają swój urok, jednak stwarzają duże ograniczenia przy aranżacji pomieszczeń na poddaszu. Podział mieszkania na dwa piętra i konieczność ciągłego chodzenia po schodach może być też uciążliwa.

Domy piętrowe

Domy piętrowe mają dwie pełne kondygnacje, przez co pozbawione są skosów. Oznacza to więc znacznie lepsze wykorzystanie powierzchni zabudowy i ułatwioną aranżację wnętrz. Dodatkowo pomieszczenia na piętrze będą chłodniejsze latem i cieplejsze zimą. Realizacja takich projektów domów może być tańsza niż tych z poddaszem użytkowym – wszystko zależy jednak od stosowanych rozwiązań i technologii.