Projekty domów wielorodzinnych – współczesne tendencje

Zapomnij o szarych, przytłaczających blokowiskach. Współczesne standardy dotyczące budownictwa wielorodzinnego znacząco odbiegają od tych sprzed kilkudziesięciu lat. Jakie projekty domów wielorodzinnych uważane są za najatrakcyjniejsze? Jakich mieszkań poszukują kupujący? Przeczytaj, aby się dowiedzieć!

Kameralnie i komfortowo

Zakup mieszkania to dla większości Polaków inwestycja na całe życie. Dlatego uważnie podchodzimy do wyboru zarówno samego lokalu, jak i jego lokalizacji. Nowoczesne projekty domów wielorodzinnych są przede wszystkim kameralne – popularnością cieszy się niska zabudowa przeplatana terenami rekreacyjnymi i zielenią. Idealnie, gdy budynek zlokalizowany jest na obrzeżach miasta, gdzie panuje spokój, ale jednocześnie umożliwia łatwy dojazd do wszelkich atrakcji i udogodnień, jakie oferuje metropolia. Na takich osiedlach najczęściej chcemy mieszkać – wybierają je zarówno rodziny z dziećmi, jak i single oraz seniorzy. Do dodatkowych cech budynku i osiedla, na które kupujący zwracają uwagę, należą:

  • dostępność garaży podziemnych i miejsc parkingowych,
  • obecność wind (nawet w przypadku budynków mających 3 lub 4 kondygnacje),
  • nowoczesny wygląd,
  • wysoki standard wykończenia.

Mieszkania dopasowane do potrzeb

We współczesnych projektach domów wielorodzinnych zwraca się szczególną uwagę na to, by mieszkania były dopasowane do potrzeb różnych nabywców. Przejawia się to w zróżnicowanym metrażu lokali i ilości pomieszczeń. Najpopularniejsze są lokale składające się z 1, 2, 3 i 4 pokoi. Ważne jednak, by były jasne i funkcjonalne oraz dawały wrażenie przestrzenności, nawet przy ograniczonym metrażu. Wybierając lokal, przyszli mieszkańcy zwracają też uwagę na:

  • obecność balkonu lub loggii, a w przypadku mieszkań położonych na parterze tarasu lub ogródka,
  • obecność przynależnej do mieszkania komórki lokatorskiej – na korytarzu lub w piwnicy,
  • wysoki standard wykończenia oraz, w przypadku bardziej wymagających inwestorów, obecność udogodnień takich jak klimatyzacja.