Istotne kwestie przy wyborze projektu domu

Jako, że nowoczesne domy piętrowe są coraz częściej wybierane, pracownie architektoniczne cały czas poszerzają swoje oferty o nowe projekty, przez co inwestorzy mogą liczyć na jeszcze szerszy wachlarz wyboru. W przypadku domu piętrowego znaczenie ma jego funkcjonalność, energooszczędność i komfort użytkowania. Wszystko to i szereg innych istotnych kwestii trzeba mieć na uwadze już podczas wybierania projektu.

Co należy mieć na uwadze, wybierając projekty domów piętrowych nowoczesnych?

Wybór projektu domu wbrew pozorom nie jest łatwym zadaniem. Tym bardziej w przypadku braku jasno określonych potrzeb, preferencji, oczekiwań i możliwości finansowych przyszłych domowników. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem okazuje się być wybór uniwersalnego projektu domu piętrowego, takiego których sprawdzi się na każdej działce, bez względu na jej wielkość czy kształt. Dom piętrowy nowoczesny wyróżnia się:

• Niewielka powierzchnią zabudowy przy dużej powierzchni użytkowej,
• Zwartą i prostą bryłą,
• Obszernymi balkonami i przeszkleniami,
• Energooszczędnością,
• Innowacyjnymi rozwiązaniami elewacyjnymi.

Decydując się na zakup projektu nowoczesnego domu, trzeba sprawdzić jego zgodność z Miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego bądź warunkami zabudowy. Na uwadze powinno się mieć funkcjonalność i plan pomieszczeń. Powinny być one adekwatnie rozplanowane, zgodnie z potrzebami przyszłych użytkowników, czyli ze stylem życia domowników. Trzeba mieć na uwadze to, że im powierzchnia domu będzie większa, tym trzeba liczyć się z wyższymi kosztami i to nie tylko na etapie zakupu projektu i jego realizacji, ale też późniejszej eksploatacji. Określenie swoich możliwości finansowych to podstawa. Jako, że schody w domu piętrowym pochłaniają sporą część budżetu, należy dokładnie przemyśleć ich układ, łącznie z wielkością i kątem ich nachylenia. Wszystko to będzie miało wpływ na komfort użytkowania – wchodzenie i schodzenie po schodach nie może być zbyt uciążliwe dla domowników.