Domy parterowe – dobre, bo bez barier

Domy parterowe – jak Polska długa i szeroka – cieszą się największą popularnością. Czasami dołącza do nich poddasze, powiększając metraż. Z czego wynika do nich upodobanie? Jakie mają zalety?

Po pierwsze, brak barier

Niezaprzeczalną zaletą budynków parterowych jest brak barier w postaci schodów. Jeśli jeszcze dom pozbawiony jest progów, to stanowi idealne miejsce do zamieszkania dla osób starszych, mających trudności z poruszaniem się, jeżdżących na wózku oraz dla rodzin z małymi dziećmi, którym nie zagraża upadek z wysokości.

Ta zaleta jednak rzadko jest brana pod uwagę, jeśli nie ma takiej konieczności.

Po drugie, tańsza inwestycja

Projekty domów parterowych najczęściej są wybierane przez inwestorów, którzy chcieliby mieć własne lokum za stosunkowo nieduże pieniądze. Rzeczywiście, budynek parterowy w porównaniu z domem piętrowym o tej samej kubaturze jest w budowie znacznie tańszy. Decydują o tym takie elementy jak:

  • brak schodów,
  • niższy koszt stropu, który może być drewniany, zamiast wylewanego czy gęstożebrowanego,
  • krótszy czas budowy, a tym samym niższe koszty zatrudnienia ekipy budowlanej,
  • brak konieczności wynajmu maszyn budowlanych potrzebnych do pracy na wysokości oraz wysokich rusztowań.

Trzeba jednak przyznać, że koszt fundamentów i dachu jest wyższy niż w przypadku domu piętrowego, mimo to i tak budowa domu parterowego jest bardziej opłacalna finansowo.

Po trzecie, lepsza komunikacja

Dom parterowy jest bardziej funkcjonalny, wygodnie się po nim poruszać, domownicy nie izolują się od siebie. Jeśli dom jest bardzo duży, problemem może być długi ciąg korytarza W projektach domów parterowych da się zauważyć pewną prawidłowość. Mianowicie chodzi o podział na strefę dzienną i strefę nocną. Od strony bardziej nasłonecznionej sytuuje się strefą dzienną – kuchnię, jadalnię, salon, od strony północnej zaś – sypialnie, łazienki i pomieszczenia gospodarcze.

Po czwarte, otwarcie na ogród

Dom parterowy jest blisko natury. Projekty domów parterowych uwzględniają ten aspekt, proponując tarasy z widokiem na ogród czy duże przeszklenia salonu i holu, by zieleń niejako wchodziła do domu. Dom w zadbanym ogrodzie znacznie podnosi komfort zamieszkiwania.