domy parterowe z garażem

Domy parterowe z garażem  – marzenie do spełnienia

Wyobrażenia o idealnym domu jednorodzinnym są tak różne, jak różne są rodziny. Dla jednych inwestorów jest to dom piętrowy, dla innych przestronny budynek parterowy, jeszcze innym marzy się dom z mieszkalnym poddaszem. Jednak wszyscy są zgodni, na posesji potrzebny jest też garaż. A dla wielu rodzin domy parterowe z garażem to spełnienie marzeń o wygodnej siedzibie.

Domy parterowe – z garażem czy bez?

Wiele planów dotyczących budowy własnego domu niweczy brak środków. To pieniądze głównie decydują o powierzchni i rodzaju domu. Tani w budowie jest dom parterowy. Może być całkiem mały – nie przekraczać 100 metrów kw. powierzchni użytkowej. Może być to również luksusowa rezydencja. Najczęściej jednak inwestorzy wybierają coś pośrodku: dom średniej wielkości z garażem w bryle budynku.  Podnosi to koszt budowy o kilkadziesiąt tysięcy, jednakże warto te środki poświęcić, by mieszkać a także korzystać z samochodu w dobrych warunkach.

Garaż w budynku czy przy budynku?

Już na etapie wybierania projektu musimy zdecydować, jak ma wyglądać dom parterowy z garażem. Są trzy opcje:

  • garaż na poziomie parteru,
  • garaż na poziomie piwnicy,
  • garaż dobudowany do ściany budynku.

Wszystkie mają podstawową zaletę: do samochodu przechodzimy suchą stopą. W związku z tym, krótka jest droga z auta do części mieszkalnej budynku, a przenoszenie zakupów nie sprawia trudności. Którą jednak opcję wybrać?

Garaż na poziomie parteru jest najtańszy w budowie. Domy parterowe z garażem w bryle budynku wyglądają atrakcyjnie, garaż nie zakłóca proporcji budynku. Takie rozwiązanie ma jednak wadę: uszczupla powierzchnię mieszkalną budynku. Gdy więc dom jest niewielki, a potrzeby mieszkaniowe domowników wymagają sporej przestrzeni, wówczas zrezygnujmy z tego pomysłu.

Garaż na poziomie piwnicy wymaga dodatkowych inwestycji takich jak wykopanie piwnicy czy  wykonanie zjazdu ze spadkiem, jednak nie zabiera powierzchni.

Garaż dobudowany do jednej ze ścian budynku to również wygodne wyjście pod warunkiem, że prowadzi do niego wejście z wewnątrz domu. Jedyny minus to zaburzenie harmonii budynku.