Małe jest piękne! Czyli nowe trendy w polskim budownictwie

Nie każdy, kogo stać na zakup mieszkania decyduje się na apartament w bloku. Wiele osób podążając za swoimi marzeniami decyduje się na zakup projektu taniego domu, którego metraż jest wystarczający dla jednej rodziny. To doskonała opcja szczególnie dla inwestorów, którzy dysponują własną działką i chcą ją mądrze zagospodarować.

Mały dom jest nie tylko tańszy w budowie, ale też generuje mniejsze koszty utrzymania. Mniejsza powierzchnia do ogrzania czy ochłodzenia, a także krótszy czas, jaki trzeba poświęcić na sprzątanie. Plusem jest także przebywanie rodziny blisko siebie i posiadanie ogrodu. Zalet domu o metrażu nieprzekraczającym 100 m2 jest wiele, dlatego w ostatnich latach cieszą się one tak dużą popularnością.

Mały nie znaczy nudny

Niektórzy obawiają się, że małe domy są nudne. Ot prosta bryła pozbawiona ozdobników i zakamarków, brak przestrzeni, którą można by bez końca wykańczać i zmieniać. Tymczasem wystarczy przejrzeć ofertę pracowni architektonicznych, aby przekonać się, że projekty tanich domów perfekcyjnie wpisują się w założenia współczesnych trendów budowlanych. Są minimalistyczne, a zarazem niezwykle efektowne – więcej na domywstylu.pl. Nie brak w nich elementów szklanych, drewnianych czy kamiennych, a także ciekawych rozwiązań. Na uwagę zasługują zwłaszcza wnętrza podzielone na strefy dzienną i nocną, a także spektakularne tarasy i tereny zielone wokół budynków.

Parterowy czy piętrowy?

Projekty tanich domów są zróżnicowane pod kilkoma względami. Możesz wybrać:

  • styl nieruchomości — klasyczny, wiejski, nowoczesny, skandynawski,
  • metraż — najpopularniejsze są domy o powierzchni od 80 do 100 m2,
  • kondygnacje — parterowy lub piętrowy, dużą sympatią inwestorów cieszą się obiekty z poddaszem użytkowym i piwnicą,
  • technologię,
  • kąt nachylenia dachu.

Nawet w gotowych projektach możesz wprowadzić własne zmiany, które nadadzą nieruchomości bardziej spersonalizowanego charakteru. Wszystko po to, aby inwestycję dopasować do zasobności portfela, oczekiwań oraz potrzeb przyszłych mieszkańców.